Ginčai dėl įsigytų naudotų transporto priemonių. Apie ką reiktų pagalvoti iškilus nesklandumams?
Lietuvoje kasmet įsigyjama arba parduodama tūkstančiai naudotų automobilių ir kitų transporto priemonių. VĮ ,,Regitra“ duomenimis, 2021 metais Lietuvoje iš viso buvo įsigyta net 173 847 naudotų transporto priemonių.
Deja, ne visi įsigyjami automobiliai ar kitos transporto priemonės būna be trūkumų. Dažnu atveju po transporto priemonės įsigijimo paaiškėja paslėpti jos trūkumai, kurie su pirkėju nebuvo aptarti iš anksto prieš sudarant transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį (toliau – sutartis). Kyla natūralus eilinis klausimas, ką tokiu atveju reiktų daryti? Kaip reiktų sumažinti galimas rizikas?
Pirmiausia reiktų atsižvelgti į pačią transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį ir, suprantama, nepagailėti šiek tiek laiko jos analizei. Praktikoje patartina nesikliauti vien tik standartine pirkimo-pardavimo sutartimi. Galima bandyti tartis su pardavėju, kad tokioje sutartyje būtų numatyta didesnė pardavėjo atsakomybė, garantijos, patvirtinimai ir civilinė atsakomybė. Tokiu atveju pirkėjas bus labiau apsisaugojęs nuo galimų sutarties pažeidimų. Visgi, ne visi transporto priemonių pardavėjai sutiks atitinkamose situacijose su pirkėjo siūlomomis sutarties sąlygomis. Tai suprantama daugelyje atvejų kalbant apie pirkėjus-pardavėjus fizinius asmenis, kurie nėra profesionalai.
Kitas praktinis patarimas būtų naudotas transporto priemones pirkti tik patikrinus visą jos istoriją, ypač atkreipiant dėmesį į jos ridos istoriją, ar transporto priemonė buvo patekusi į eismo įvykį praeityje ir kitus susijusius duomenis. Toliau sektų transporto priemonės patikra profesionaliame autoservise. Dar geriau, kuomet naudota transporto priemonė perkama su ekspertu ir naudotų transporto priemonių profesionalu. Suprantama, visa tai kainuoja papildomas išlaidas pardavėjui, tačiau, nepasirinkus šių būdų, ateityje tarp pirkėjo ir pardavėjo gali kilti ginčų. Jeigu planuojamos įsigyti transporto priemonės vertė viršija 10 000 Eur, tuomet pirkėjui vertėtų rimtai apsvarstyti šiuos būdus prieš įsigyjant naudotą transporto priemonę.
Tačiau neretai praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet įsigyjamų naudotų transporto priemonių vertė yra mažesnė negu 10 000 Eur arba apskritai nedidelė. Tokiu atveju vertėtų atidžiai aptarti tokios įsigyjamos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį ir bent raštu su pardavėju aiškiai sutartyje aptarti, kad naudota transporto priemonė yra be defektų arba bent be žymių defektų, kurie sudarytų dideles sumas jiems pašalinti ir sutvarkyti. Kitaip tariant, įsigyjamos naudotos transporto priemonės remontas neturėtų viršyti 5-10 proc. įsigyjamos naudotos transporto priemonės vertės, atsižvelgiant į jos kainą, nusidėvėjimą, pardavėjo oficialius pareiškimus ir patvirtinimus raštu.
Tačiau praktikoje gali nepakakti ir šių saugiklių. Pardavėjas sutartyje gali nuslėpti tam tikrą informaciją, jos iki galo neatskleisti ir raštu nepatvirtinti. Tokiais atvejais svarbu, ar naudotą transporto priemonę įsigijote iš fizinio, ar iš juridinio asmens. Jeigu tokią transporto priemonę įsigijote iš fizinio asmens, neužsiimančio automobilių prekyba (neprofesionalo), tuomet visada yra sunkiau nuginčyti, kad naudota transporto priemonė buvo parduota su žinomais defektais ir trūkumais. Tačiau, jeigu net ir toks pardavėjas nuslėpė transporto priemonės defektus ir apie tai nenurodė motorinės transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartyje, o apžiūrint transporto priemonę nebuvo įmanoma nustatyti jo gedimų, tuomet turite teisę pareikšti pretenziją pardavėjui ir pareikalauti taikyti restituciją, t. y. transporto priemonė grąžinama pardavėjui, o pardavėjas grąžina visus gautus pinigus, sumokėtus už transporto priemonės pirkimą. Taigi, jeigu parduota transporto priemonė neatitinka kokybės reikalavimų ir pardavėjas su pirkėju neaptarė jos trūkumų, tai nusipirkęs netinkamos kokybės naudotą transporto priemonę pirkėjas turi teisę savo pasirinkimu pareikalauti grąžinti sumokėtą kainą ir atsisakyti sutarties, kai netinkamos kokybės transporto priemonės pardavimas yra esminis sutarties pažeidimas (CK 6.334 str. 1 d. 4 p.).
Tačiau, kaip minėta, tokiais atvejais svarbu, kad sutarties sąlygos, panaikinančios ar apribojančios pardavėjo atsakomybę už naudotos transporto priemonės trūkumus taikomos, kuomet pirkėjas savo rizika pirko transporto priemonę iš asmens, kuris nėra profesionalus pardavėjas, taip pat, kai pirkėjas transporto priemonės pardavimo momentu pirkėjui atskleidė ir nurodė visus automobilio trūkumus.
Tokioje situacijoje pirkėjas turi ir kitas įstatyme numatytas teises:
1) reikalauti, kad būtų atitinkamai sumažinta transporto priemonės pirkimo kaina;
2) reikalauti, kad pardavėjas neatlygintinai per protingą terminą pašalintų transporto priemonės trūkumus arba atlygintų pirkėjo išlaidas jiems ištaisyti, jei trūkumus įmanoma pašalinti.
Jeigu transporto priemonė pirkta iš juridinio asmens arba fizinio asmens, užsiimančio nuolatine transporto priemonių prekyba, tuomet visais atvejais galite naudotis aukščiau nurodytomis pirkėjo teisėmis, jeigu transporto priemonė buvo parduota su nuslėptais defektais ir kitais trūkumais, kurių nebuvo galima įprastai pastebėti transporto priemonės pirkimo momentu.
Praktikoje transporto priemonės pardavėjui reiktų nedelsiant kartu su rašytine pretenzija pateikti įrodymus iš autoserviso apie visų gedimų trūkumų pašalinimo išlaidas ir pateikti pardavėjui detalę sąmatą apie būtinų automobilio defektų pašalinimo išlaidas. Tokiais atvejais arba transporto priemonės pardavėjas sutinka užbaigti ginčą taikiai, arba toliau ginčas keliasi į teismą. Teisme bylinėtis rekomenduotina, kuomet automobilio vertė viršija 10 000 Eur, kadangi visada reiktų įvertinti ir bylinėjimosi teisme kaštus ir kitas išlaidas.